.

E Hënë, 24 Shkurt 2014E Hënë, 24 Shkurt 2014

Trierweiler hapave tė Princeshės Diana (Foto/Video)

Nga Express | 27 Janar 2014 14:44
Madhësia e tekstit:

E braktisura Zonja e Parė Valerie Trierweiler mbrėmė ka arritur nė Indi pėr tė filluar udhėtimin e saj humanitar – pėrderisa insiston se ende ėshtė e dashuruar nė Francois Hollande.

Trierweiler ka arritur nė aeroportin e Mumbait diku pas mesnatės nė kohėn tonė dhe i ėshtė shmangur fotografėve tė cilėt ishin duke e pritur para limuzinės sė saj.

Ueb-faqja zyrtare e e Trierweiler e Pallatit Sans Elize tashmė ėshtė mbyllur, b

ashkė me llograinė zyrtare tė saj nė Twitter.

Pesė zyrtarėt e saj nė Elize po ashtu janė larguar dhe ajo nuk pret qė tė hyjė pėrsėri nė pallat.

Ajo ishte e shoqėruar me tre badiguard tė armatės indiane tė cilėt pėrpiqeshin qė tė shtynė pas turmėn pėrderisa ajo pėrpiqej qė tė mos bėj komente.

Arritja e saj vije pas pak orė kur presidenti e ka konfirmuar ndarjen nga ajo.

Pavarėsisht ndarjes, Trierweiler e ka bėrė tė qartė se ajo dėshiron tė jetė fytyrė qė rri nė skenėn botėrore.

Ajo dėshiron qė ti futet jetės sė grave politikane, pėr kėtė ajo e ka marrė edhe mbėshtetjen e ish ministres sė shėndetėsisė Roselyne Bachelot e cila cicėroi nė Twitter: ‘Valerie – the new Diana?’

E ndjera princesha Diana kishte njė stil tė vetin dhe kiashte marrė epitetin e “Mbretėresha e zemrave” pasi qė ishte marrė me punė humanitare pas ndarjes sė saj nga Prince Charles.

Diana iashte njė anėtare e familje mbretėrore por Trierweiler, pėr dallim, tani zyrtarisht e ka humbur edhe statusin e zonjės sė parė.

Por, njė burim nė Pallatin San Elize thotė se ende duhet ti vėhet vėmendje asaj pasi qė mund tė dėmtoj reputacionin e presidentit Hollande.

Shkurorėzimi i tyre erdhi pasi qė gazetari Paris Match me nofkėn ‘The Rottweiler’ kishte bėrė njė fotografi qė e publikoi mė 10 janar e cila tregonte se presidenti ka pasur njė afer me aktoren Julia Gayet.

Trierweiler megjithatė, sipas njė burimi ka thėnė pėr Le Parisien sot: Sa keq pėr tė, nuk ėshtė pse po largohem nga Sans Elize dhe nga ato dekore, por ajo po humbet burrin tė cilin ajo e dėshiron”.

Ajo madje ka refuzuar qė tė shkruaj dokumentet qė e konfirmon ndarjen, duke e lėnė Hollande ende nė suaza tė asaj qė ai e ka konfirmuar ndarjen pėr agjencinė franceze tė lajmeve AFP.

Ndėrkohė ka pasur edhe protesta nė Paris mbrume.

Gjatė kėsaj janė arrestuar 150 persona, shumica pėr shkak se kanė ofenduar njerėzit publik kurse janė lėnduar edhe 20 tė tjerė.

Shumica e protestuesve ishin kundėr rekordit ekonomik tė socialistėve, ku ėshtė rritur papunėsia kurse edhe numri i tė papunėve ėshtė i madh.